piątek, 12 lipca 2013

Czy tylko ubój rytualny jest niemoralny? Refleksja po akcji protestacyjnej 11 lipca 2013

Kontrowersje wokół uboju rytualnego i wyników głosowania nadal są - co nie jest dziwną rzeczą. Pozwólcie kilka słów od nas, które zresztą zostały już zawarte w podpisanym przez nas oświadczeniu EMPATII sprzed kilku miesięcy:


ZAKAZ UBOJU RYTUALNEGO JEST KROKIEM - nie w przód, czy w tył, tylko w miejscu. Nie daje nam nic, poza utrzymaniem obecnej sytuacji zwierząt w przemyśle hodowlanym, która - jak wszyscy wiemy - i tak jest tragiczna. Mówimy o formach zabijania żywych istot, które zawsze jest zabijaniem. 

Jednak krok ten, jakkolwiek rozpatrywany, był i jest niezbędny - w momencie, gdyby nasz kraj zgodził się na zarzynanie zwierząt, które jest tak wizualnie i emocjonalnie nieakceptowalne dla większości społeczeństwa, ciężko byłoby którejkolwiek organizacji i którejkolwiek/któremukolwiek z nas walczyć o prawa zwierząt, w jakimkolwiek aspekcie. Bo jak mówić o weganizmie, cyrkach ze zwierzętami czy doświadczeniach laboratoryjnych, jeśli prawnie i mentalnie zaakceptowane zostałoby coś, co wzbudza w przeciętnym konsumencie największą odrazę? Miejmy świadomość, że dla większości to właśnie TO jest ekstremum.

ZAKAZ UBOJU RYTUALNEGO JEST KROKIEM W MIEJSCU, ALE TO MY MUSIMY ZACHĘCAĆ KONSUMENTÓW BY ZROBILI KOLEJNY KROK W PRZÓD - i zobaczyli, że ubój hodowlany, który teraz prezentowany był jako "humanitarny" przez większość mediów i nie tylko, JEST TAKIM SAMYM ZŁEM i że NIE ZALEŻY TU NIC OD POLSKIEGO RZĄDU, MEDIÓW, ROLNIKÓW itp. DECYZJA O JEGO WYBORZE ZALEŻY OD NAS - bo każdy z nas może zakwestionować jego konieczność i zająć własne stanowisko wobec codziennej, NIEPOTRZEBNEJ ŚMIERCI MILIONÓW ZWIERZĄT! 

Do nas należy teraz tym bardziej podkreślanie tego, że "UBÓJ HODOWLANY" WCALE NIE JEST HUMANITARNY I NIE MA POJĘCIA "HUMANITARNEJ ŚMIERCI" - i nie ma pojęcia KONIECZNEJ ŚMIERCI. Wywalczyliśmy zakaz uboju rytualnego, ale niech on nie będzie krokiem ostatecznym, w miejscu. Trzeba iść naprzód, każdy indywidualnie i w zgodzie z własnym sumieniem - JESTEŚMY GŁOSEM ZWIERZĄT!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz